Wiadomości Branżowe

Bezrobocie a kodeks pracy

Pomimo odnotowywanego od siedmiu miesięcy spadku bezrobocia sytuacja nie przedstawia się optymistycznie. Czy jest ona efektem złych regulacji prawnych? We wrześniu stopa bezrobocia obniżyła się nieznacznie - w urzędach pracy odnotowano tylko o 900 zarejestrowanych osób mniej. Być może część z nich znalazła pracę lub wyjechała z kraju, niektórzy zmarli lub nie chcieli

Teaser

Pomimo odnotowywanego od siedmiu miesięcy spadku bezrobocia sytuacja nie przedstawia się optymistycznie. Czy jest ona efektem złych regulacji prawnych?

We wrześniu stopa bezrobocia obniżyła się nieznacznie – w urzędach pracy odnotowano tylko o 900 zarejestrowanych osób mniej. Być może część z nich znalazła pracę lub wyjechała z kraju, niektórzy zmarli lub nie chcieli już być zarejestrowani. W październiku odnotujemy prawdopodobnie pierwszy wzrost stopy bezrobocia. Duży wpływ na to będą miały wahania sezonowe, tzn. zakończenie prac w niektórych sektorach gospodarki, między innymi w turystyce, rolnictwie i budownictwie. Miejmy nadzieję, że ożywienie w koniunkturze gospodarczej spowoduje choć minimalne ożywienie na rynku pracy.

Zdaniem Łukasza Piechowiaka, głównego ekonomisty serwisu Bankier.pl, największą barierą w zatrudnieniu są koszty pracy. ?Jeżeli zmniejszymy koszty pracy, najprawdopodobniej będziemy świadkami zadziwiającego efektu, który sprawi, że nagle ludzie przestaną być zatrudniani na umowach tzw. ?śmieciowych?, czyli cywilno-prawnych. W to miejsce będzie proponować się im już legalne umowy o pracę. Nie wykluczam również, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby znaczna reforma kodeksu pracy, czyli zniesienie części obowiązków administracyjnych, związanych z zatrudnieniem kogokolwiek, które są nakładane na pracodawców. Są to przepisy BHP, przepisy dotyczące czasu pracy, rozliczania czasu pracy i innych różnego typu obowiązków, które są bardzo kosztowne, a biorąc pod uwagę jak się pracuje obecnie, jaki jest styl pracy, niekoniecznie pasują one do rzeczywistości gospodarczej, w której żyjemy? – mówi Łukasz Piechowiak.

Według głównego ekonomisty serwisu Bankier.pl bezrobocie w Polsce jest mniejsze niż wynosi średnia unijna ? można je porównać z sytuacją we Francji. Z kolei w takich krajach jak Hiszpania, Grecja sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna. ?Biorąc pod uwagę statystykę Eurostatu w Polsce nie jest tak źle i ludzie rzeczywiście mają pracę. Powiedzmy sobie szczerze ? niektórzy nie mają oficjalnie umowy, ale jakiś dochód mają i pracują. To, że ktoś tego nie dokumentuje w sposób przewidziany przez prawo nie oznacza, że nie pracuje?- podsumowuje Łukasz Piechowiak..

W Kancelarii Prezydenta opracowywany jest tzw. mały kodeks pracy, czyli rozwiązanie dla małych i mikro- przedsiębiorstw. Obecny kodeks pracy obowiązuje wszystkie firmy, niezależnie od ich wielkości. Zdaniem Łukasza Piechowiaka to właściwy kierunek.

Źródło videoPR.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy