Wiadomości Branżowe

Kratka w autach nie taka pewna

Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 100% VAT od samochodu z ,,kratką", jeżeli spełnią dodatkowe kryteria homologacji ciężarowej. Ze stanowiska ministerstwa wynika, że od Nowego Roku zacznie obowiązywać art. 86a i 88a ustawy o VAT regulujący zasady odliczania VAT przy nabyciu (leasingu itp.) pojazdów samochodowych oraz paliwa (tj. przepisy uchwalone jeszcze w 2010 r.,

Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 100% VAT od samochodu z ,,kratką”, jeżeli spełnią dodatkowe kryteria homologacji ciężarowej.

Ze stanowiska ministerstwa wynika, że od Nowego Roku zacznie obowiązywać art. 86a i 88a ustawy o VAT regulujący zasady odliczania VAT przy nabyciu (leasingu itp.) pojazdów samochodowych oraz paliwa (tj. przepisy uchwalone jeszcze w 2010 r., których wejście w życie zostało odroczone). Nowe przepisy oznaczają, że od 1 stycznia 2014 powinno wrócić prawo do pełnego odliczania VAT w przypadku samochodów popularnie określanych mianem ?kratek? oraz spełniających tzw. wzór Lisaka, które kiedyś uprawniały do pełnego odliczenia.

Jak podkreślają eksperci z PortalFK.pl, pewną komplikacją jest zmiana przepisów homologacyjnych z października 2012 r., która wprowadziła dodatkowe kryteria homologacji pojazdu jako ciężarowego, dotyczące m.in. określonego prześwitu otworu ładunkowego. Nowych kryteriów nie spełnia duża część pojazdów powszechnie nabywanych przed 2011 rokiem w wersji ?kratka? (np. typu kombi). Gdyby uznać, że tego rodzaju samochody nie mogą być oferowane jako ciężarowe, zmiana przepisów homologacyjnych drastycznie ograniczyłaby praktyczne znaczenie tych regulacji.

Są jednak szanse, że do takiej sytuacji nie dojdzie, bowiem brak pełnego prawa do odliczenia wynikający z zaostrzenia kryteriów homologacyjnych narusza prawo unijne.

Nowe zasady będą obowiązywały jedynie przez kilka miesięcy 2014 roku. Ministerstwo Finansów spodziewa się zakończenia wkrótce procedury derogacyjnej i po pozytywnej decyzji Rady planuje wprowadzenie nowych ograniczeń w odliczeniu VAT. A to oznacza, że w przypadku samochodów osobowych i innych poniżej 3,5 ton przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50% VAT przy ich nabyciu (leasingu), już bez limitu kwotowego, jak również 50% VAT naliczonego z tytułu zakupów paliwa i eksploatacji (np. usług serwisowych).

Źródło Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy