Wiadomości Branżowe

Nowa ustawa deweloperska, lecz nie koniec problemów

Już za kilka dni wejdzie w życie nowa ustawa zwiększająca bezpieczeństwo osób kupujących mieszkania i domy od deweloperów. Expander zwraca uwagę na to, że jeszcze przez wiele miesięcy będą w sprzedaży oferty nieruchomości nie objętych nowymi przepisami. Nadal należy więc  mieć się na baczności.

Już od 29 kwietnia wejdzie w życie ustawa deweloperska. Przede wszystkim ma ona zabezpieczyć kupujących mieszkania i domy przed utratą wpłaconych pieniędzy w przypadku upadłości dewelopera. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest to, że deweloper nie będzie już mógł dowolnie dysponować środkami uzyskanymi od kupujących. Będą one bowiem gromadzone na specjalnym koncie bankowym, do którego deweloper nie będzie miał bezpośredniego dostępu.

Pieniędzmi będzie dysponował bank. Zgodnie z prawem będzie on mógł przekazać je deweloperowi tylko w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja kiedy deweloper wybuduje nieruchomość i  przeniesie prawo własności na kupującego. Druga możliwość polega na tym, że w trakcie budowy bank będzie wypłacał deweloperowi środki potrzebne na wykonanie poszczególnych etapów inwestycji. Kolejna transza zostanie wypłacona dopiero wtedy, gdy bank upewni się, że poprzedni etap został zakończony.

Jeśli w trakcie budowy deweloper zbankrutuje, to pieniądze zgromadzone na takim specjalnym kocie nie przepadną. Wraz z prawem własności budowanej nieruchomości zostaną oddzielone od pozostałego majątku dewelopera i posłużą do zaspokojenia roszczeń kupujących. Jednak ustawa chroni kupujących nie tylko przed bankructwem dewelopera.

Zgodnie z nowym prawem obowiązkowe będzie zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Dzięki temu, jeśli deweloper nie przeniesie na kupującego prawa własności może go w tym zastąpić sąd. Nie jest to możliwe w przypadku popularnych obecnie umów przedwstępnych zawieranych bez udziału notariusza. Poza tym ustawa daje kupującemu prawo odstąpienia od umowy np. jeśli deweloper spóźni się z realizacją inwestycji.

Expander zwraca jednak uwagę na to, że choć ustawa wchodzi w życie 29 kwietnia, to jeszcze przez wiele miesięcy w sprzedaży będą oferty nieruchomości nie objętych opisanymi przywilejami. Nowe zasady będą bowiem dotyczyły jedynie przedsięwzięć, których sprzedaż rozpoczęła się po jej wejściu w życie. Rozważając ofertę należy więc sprawdzić, czy pieniądze trafią na bezpieczny rachunek powierniczy. Jeśli nie, to warto zainteresować się sytuacją finansową dewelopera. Jego upadłość może bowiem oznaczać utratę wpłaconych pieniędzy.

Similar Posts