Wiadomości Branżowe

E-kultura a prawo autorskie – czyli I Ogólnopolski Kongres Instytucji Kultury, komentarz PDB Legal

W dniu 14 grudnia 2012 odbędzie się w Krakowie I Ogólnopolski Kongres Instytucji Kultury. Podczas tego wydarzenia ludzie kultury, prawnicy, ekonomiści, menadżerowie będą dyskutować na temat aspektów prawnych rozpowszechniania zbiorów, wirtualnych bibliotek, rewolucyjnych zmian w ustawie o kulturze, a także sponsoringu i PR w kulturze. W ostatnim czasie coraz częściej bowiem słychać głosy na temat tzw. wirutalnej kultury i możliwości rozpowszechniania zbiorów on-line.

?E-kultura to temat stosunkowo nowy, jest to swoista terra incognita np. w prawie autorskim? mówi Mec. Monika Brzozowska, z kancelarii PDB LEGAL, patrona merytorycznego Kongresu. ?Dzisiejsze instytucje kultury borykają się m.in. z problematyką swoich zbiorów ? gdzie często nie wiadomo, kto jest twórcą lub spadkobiercą zbiorów, które były np. oddawane przez darczyńców bez stosownego uregulowania praw autorskich, czy wreszcie zbiorów wykorzystywanych, w ramach poprzednio obowiązujących ustaw, na podstawie tzw. dozwolonego użytku publicznego, co nie przekłada się na instytucję dozwolonego użytku publicznego dziś. W obecnej ustawie  o prawie autorskim w zasadzie tylko muzeum uzyskało wprost zezwolenie na tzw. dozwolony użytek publiczny. (art. 33 pkt. 2 pr. aut. zgodnie z którym muzeum może rozpowszechniać utwory wystawionych w publicznie dostępnych zbiorach, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych dla promocji tych utworów). Ustawodawca określił, dość wąsko, również dozwolony użytek publiczny bibliotek czy też archiwów a także innych ośrodków kultury. Podobnie jak wąsko uregulowane są tzw. ?licencje edukacyjne?Podczas Kongresu pokażemy jednak inne formy dozwolonego użytku i powiemy, przede wszystkim, o tym co wolno?? dodaje mec. Brzozowska, która jest jednocześnie autorką ? jedynej na polskim rynku książki ?Prawo autorskie w kulturze?.

Ale program Kongresu to nie tylko prawo autorskie, to także temat rewolucyjnych zmian w prawie zamówień publicznych w kulturze, czy  prowadzeniu działalności kulturalnej. To również bardzo aktualny temat pozyskiwania sponsorów i mecenasów dla instytucji kultury, PR-u w kulturze a także ? savoir vivre?u.

Więcej informacji www.kongresinstytucjikultury.com.pl

PDB LEGAL | Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy

Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy prowadzi wyspecjalizowane i kompleksowe doradztwo prawne w Polsce i na świecie. Skuteczność naszym prawnikom zapewnia indywidualne i praktyczne podejście do każdej sprawy oraz głęboka wiedza prawna i doświadczenie na rynku usług prawnych, sięgające 1986 roku. 

Specjalizujemy się w dziedzinach prawa Internetu ? w szczególności własności intelektualnej, prawa autorskiego, prawa komputerowego, prowadzenia sprzedaży on-line, prawa e-biznesu i e-commerce, prawa spółek ? ze szczególnym uwzględnieniem spółek handlowych, spółek cywilnych, a także wspólnot mieszkaniowych oraz prawa farmaceutycznego i ochrony roślin głównie w zakresie badań klinicznych, reklam środków farmaceutycznych oraz wprowadzenia środków ochrony roślin do obrotu. 

Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy świadczy stałe doradztwo prawne na terenie Polski, Niemiec oraz USA, w przypadkach indywidualnych również w innych krajach wskazanych przez Klienta. Prowadzimy obsługę prawną w języku polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Kancelaria podejmuje zarówno stałą jak i doraźną współpracę, świadcząc pomoc prawną na rzecz małych firm, średnich i dużych przedsiębiorstw, jak również osób fizycznych.


Siedziba Kancelarii w Warszawie 
? ul. Grzybowska 4/117, 00-131 Warszawa. Telefon: 22 622 54 80/81, Email: [email protected] 

Oddział w Krakowie ? ul. Brodowicza 2/2, 31-518 Kraków Telefon: 12 431 08 50, Email: [email protected] 

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy