Wiadomości Branżowe

Trwają prace nad nową ustawą o działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki (MG) przygotowuje zmiany prawne, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. Obowiązująca obecnie Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zostanie zastąpiona przez Prawo działalności gospodarczej. Czy wraz z nową nazwą zmieni się położenie przedsiębiorców? „Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie była wymieniana przez

Ministerstwo Gospodarki (MG) przygotowuje zmiany prawne, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. Obowiązująca obecnie Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zostanie zastąpiona przez Prawo działalności gospodarczej. Czy wraz z nową nazwą zmieni się położenie przedsiębiorców?

?Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie była wymieniana przez przedsiębiorców na pierwszym miejscu, kiedy mówili o tym, co przeszkadza im w prowadzeniu biznesu [?]. Głównym kłopotem zawsze są podatki (ich wysokość oraz skomplikowanie), a także prawo związane z zatrudnianiem pracowników? ? mówi serwisowi infoWire.pl Marek Siudaj z Tax Care. Mało tego, w wielu kwestiach, których dotyczy Ustawa, np. odnoszących się do zakładania biznesu, z biegiem lat następowała poprawa. Dlaczego zatem ten akt prawny jest tak często krytykowany przez przedsiębiorców, a MG zauważyło konieczność reformy?

Zdaniem Marka Siudaja główny problem polega na tym, że Ustawa od momentu, w którym powstała, ciągle jest nowelizowana. W dodatku wiele zmian było wprowadzanych na potrzebę chwili i część z nich z czasem zaczęła przeszkadzać. O ile początkowo Ustawa była bardzo zwięzła ? liczyła niewiele artykułów ? o tyle obecnie jest bardzo rozbudowana i skomplikowana. Podstawowym kłopotem są jednak wspomniane nowelizacje. ?Jednym z największych problemów, z którymi przedsiębiorcy mają do czynienia, nawet nie jest to, że dana ustawa jest skomplikowana, tylko to, że notorycznie się zmienia [?]. Te ciągłe zmiany są bardzo trudne. Przedsiębiorcy boją się, bo nigdy nie wiadomo, co w tej nowej ustawie się pojawi, do czego się będzie trzeba przygotowywać, ile to będzie kosztować. Nie ma stabilności systemu prawnego, który w dużym stopniu ułatwia życie? ? informuje ekspert.

Być może wspomnianą stabilność systemu prawnego zapewni Prawo działalności gospodarczej. Aby tak się stało, nowe przepisy muszą mieć charakter horyzontalny ? stanowić normy ogólne. Nie może być takiej sytuacji, że niektóre postanowienia prawne z innych ustaw ? niekorzystne dla osób prowadzących własny biznes ? będą z Prawem działalności gospodarczej sprzeczne, tak jak są często sprzeczne z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Tak naprawdę ? aby położenie przedsiębiorców w naszym kraju uległo poprawie ? zmiany wymagają więc nie tylko Ustawa, lecz także inne akty prawne.

A to już wiesz?  Podatnicy zapłacą miliardy za wprowadzenie ustawy hazardowej

Prawo działalności gospodarczej ma wprowadzić między innymi zasadę domniemanej uczciwości oraz prawo przedsiębiorcy do błędu. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie w 2016 r.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy