Wiadomości Branżowe

Czy blogerzy i dziennikarze odpowiadają za swoje wpisy w Internecie?

Czy blogerzy odpowiadają za swoje wpisy w Internecie? W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z precedensowymi wyrokami,  jak choćby ten w głośnej sprawie pani burmistrz Mosiny pod Poznaniem i oskarżonego o zniesławienie blogera, który używał takich wyrażeń jak ?kłamliwa bestia” i opisał mosiński magistrat jako ” burdel na kółkach”.

“Sprawy dotyczące zniesławień czy znieważeń nie są sprawami zero-jedynkowymi” – mówi Mec. Monika Brzozowska z kancelarii PDB LEGAL Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy. “Kwestie dotyczące zniesławienia i znieważenia (bo są to dwa odrębne przestępstwa) regulują art. 212 i art. 216 kk. W swojej praktyce widziałam już bardzo różne wyroki. Zdarzyły mi się i wyroki warunkowo umarzające postępowanie z uwagi na niewielką społeczną szkodliwość czynu, zdarzały się wyroki uniewinniające, jak i wyroku skazujące?.

Co natomiast z komentarzami i forum pod samym wpisem na blogu lub portalu? Czy takie forum w świetle ustawy “Prawo prasowe” jest też materiałem prasowym i wydawca ponosi odpowiedzialność za znajdujące się tam publikacje? Wiele zależy od interpretacji sądu.  Mimo to “Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z prawem prasowym materiałem prasowym – art. 7 prawa pasowego – jest każdy przekazany do opublikowania tekst w prasie i to niezależnie od środków przekazu, rodzaju, formy, przeznaczenia czy autorstwa. Skoro więc portal jest zarejestrowany jako dziennik internetowy, to wydaje się, że również fora internetowe powinny być traktowane jak materiał “przekazany do opublikowania w prasie”. – dodaje Mec. Brzozowska

Czy takich spraw będzie więcej? Jak powinny być rozstrzygane? Ani wyroki sądowe, ani też sposób w jaki te sprawy są prowadzone nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno są to sprawy w kategorii trudnych, na które warto zwrócić uwagę – choćby z uwagi na trudność identyfikacji sprawy ukrywającego się pod pseudonimem tzw. nickiem. “Niektóre prokuratury ustalają sprawcą, inne nie – co powoduje, że sprawca pozostaje bezkarny, bo sami nie jesteśmy ustalić danych osobowych anonimowych internautów” – wskazuje Mec. Monika Brzozowska

  


PDB LEGAL | Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy

Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy prowadzi wyspecjalizowane i kompleksowe doradztwo prawne w Polsce i na świecie. Skuteczność naszym prawnikom zapewnia indywidualne i praktyczne podejście do każdej sprawy oraz głęboka wiedza prawna i doświadczenie na rynku usług prawnych, sięgające 1986 roku. 

Specjalizujemy się w dziedzinach prawa Internetu ? w szczególności własności intelektualnej, prawa autorskiego, prawa komputerowego, prowadzenia sprzedaży on-line, prawa e-biznesu i e-commerce, prawa spółek ? ze szczególnym uwzględnieniem spółek handlowych, spółek cywilnych, a także wspólnot mieszkaniowych oraz prawa farmaceutycznego i ochrony roślin głównie w zakresie badań klinicznych, reklam środków farmaceutycznych oraz wprowadzenia środków ochrony roślin do obrotu. 

Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy świadczy stałe doradztwo prawne na terenie Polski, Niemiec oraz USA, w przypadkach indywidualnych również w innych krajach wskazanych przez Klienta. Prowadzimy obsługę prawną w języku polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Kancelaria podejmuje zarówno stałą jak i doraźną współpracę, świadcząc pomoc prawną na rzecz małych firm, średnich i dużych przedsiębiorstw, jak również osób fizycznych.


Siedziba Kancelarii w Warszawie 
? ul. Grzybowska 4/117, 00-131 Warszawa. Telefon: 22 622 54 80/81, Email: [email protected] 

Oddział w Krakowie ? ul. Brodowicza 2/2, 31-518 Kraków Telefon: 12 431 08 50, Email: [email protected] 

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy