Wiadomości Branżowe

Czarny PR w sieci, kancelaria PDB Legal podpowiada jak się przed nim bronić

Jak podaje dzisiejsza ?Rzeczpospolita? coraz więcej osób ? na gruncie swojej działalności publicznej ? pada ofiarą ataków w cyberprzestrzeni. Krytyka poczynań zawodowych, publicznych czy społecznych przeradza się w agresję, wyzwiska

Jak podaje dzisiejsza ?Rzeczpospolita? coraz więcej osób ? na gruncie swojej działalności publicznej ? pada ofiarą ataków w cyberprzestrzeni. Krytyka poczynań zawodowych, publicznych czy społecznych przeradza się w agresję, wyzwiska i zniewagi. Coraz więcej również firm pada ofiarą tzw. czarnego PR ?u. Często bowiem konkurenci przedstawiają fałszywy, kłamliwy obraz danej firmy w necie.

W Internecie ? na forach internetowych, w portalach społecznościowych itp. ? dochodzi do przekazywania nieprawdziwych informacji, które mają wpływ na postrzeganie danej firmy w oczach opinii publicznej i coraz częściej są odczuwalne dla firma, nie tylko w sferze wizerunkowej, ale również w sferze finansowej. Takie bowiem wpisy mogą pogrążyć niejednego przedsiębiorcę.

Ostatnio prowadzimy bardzo dużo spraw z zakresu pomówień firm w sieci. Mieliśmy np. przypadek, gdy jeden z pracowników konkurencyjnej firmy opisywał swojego branżowego konkurenta, jako firmę w stanie upadłości, nie mogącą spłacić żadnych bieżących kwot dla kontrahentów, i zwalniającą obecnie większość pracowników itp. W jednej ze spraw konkurencja stworzyła nawet fałszywą stronę internetową, w której informowała o rzekomym zamknięciu działalności. Niestety tzw. czarny PR uprawiają nie tylko konkurencji, zdarzają się również pracownicy danej firmy, którzy swojej niezadowolenie z pracy lub płacy okazują na forach internetowych, przekazując również pewne tajemnice handlowe. Taki przypadek również prowadziliśmy w sądzie ? mówi Monika Brzozowska z kancelarii PDB LEGAL Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy.

Powstaje oczywiście pytanie jak się bronić przed czarnym PR-em w sieci. Sposobów jest kilka ? zauważa mec. M. Brzozowska – Najprostsza jest sytuacja gdy osoby piszące podpisują się pod danym postem lub przedstawia tego typu wpisy na własnej stronie WWW, blogu czy profilu. Są to jednak sytuacje niezwykle rzadkie. Najczęściej przy pomówieniach czy zniewagach pod adresem danej firmy internauta podpisuje się anonimowym nickiem.  Wtedy zostaje nam de facto albo pytanie do administratora strony z wnioskiem o wskazanie danych osobowych (lub choćby numeru IP), albo też skarga na policję ewentualnie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Coraz więcej prokuratur i sądów zdaje sobie sprawę, że bez ich pomocy, nie jesteśmy w stanie sami ustalić sprawców. Jeśli zaś mamy sprawców możliwa jest droga karna (o pomówienie zniesławieni) lub/i droga cywilna (o naruszenie dóbr osobistych). ? dodaje Mec. Monika Brzozowska.

Pamiętać należy, że na drogę sądową może wystąpić firma (spółka handlowa, spółka cywilna, przedsiębiorca prowadzący działalność) przedmiotem ochrony jest bowiem dobre imię firmy, które  jest przez sąd oceniane analogicznie do czci, godności i dobrego imienia osoby fizycznej. W przypadku sprawy karnej bez znaczenia ? będzie przy tym fakt, czy ktokolwiek utracił zaufanie do danej firmy, która została pomówiona w sieci. Już samo narażenie na taką utratę zaufania rodzi odpowiedzialność karną.

 

PDB LEGAL | Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy

Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy prowadzi wyspecjalizowane i kompleksowe doradztwo prawne w Polsce i na świecie. Skuteczność naszym prawnikom zapewnia indywidualne i praktyczne podejście do każdej sprawy oraz głęboka wiedza prawna i doświadczenie na rynku usług prawnych, sięgające 1986 roku. 

Specjalizujemy się w dziedzinach prawa Internetu ? w szczególności własności intelektualnej, prawa autorskiego, prawa komputerowego, prowadzenia sprzedaży on-line, prawa e-biznesu i e-commerce, prawa spółek ? ze szczególnym uwzględnieniem spółek handlowych, spółek cywilnych, a także wspólnot mieszkaniowych oraz prawa farmaceutycznego i ochrony roślin głównie w zakresie badań klinicznych, reklam środków farmaceutycznych oraz wprowadzenia środków ochrony roślin do obrotu. 

Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy świadczy stałe doradztwo prawne na terenie Polski, Niemiec oraz USA, w przypadkach indywidualnych również w innych krajach wskazanych przez Klienta. Prowadzimy obsługę prawną w języku polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Kancelaria podejmuje zarówno stałą jak i doraźną współpracę, świadcząc pomoc prawną na rzecz małych firm, średnich i dużych przedsiębiorstw, jak również osób fizycznych.


Siedziba Kancelarii w Warszawie 
? ul. Grzybowska 4/117, 00-131 Warszawa. Telefon: 22 622 54 80/81, Email: [email protected] 

Oddział w Krakowie ? ul. Brodowicza 2/2, 31-518 Kraków Telefon: 12 431 08 50, Email: [email protected] 

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy