E-commerce Przedświąteczne zakupy Zagrożenia

Jak bezpiecznie robić przedświąteczne zakupy? Fala ataków na sklepy internetowe

Jak bezpiecznie robić przedświąteczne zakupy? Fala ataków na sklepy internetowe
Złośliwe oprogramowanie internetowe jest bardzo popularne w sezonie wyprzedaży. Cyberprzestępcy umieszczają niebezpieczne linki lub reklamy, aby odciągnąć kupujących od bezpiecznej witryny. Takie pułapki często pojawiają się pod postacią zachęcających promocji – to łatwa i dobrze sprawdzona metoda. Zauważyliśmy też większą liczbę ataków na routery oraz urządzenia IoT, ponieważ więcej osób korzysta obecnie z domowych sieci do pracy lub nauki. Napastnicy chcą uzyskać za ich pomocą dostęp do danych

Fala ataków na sklepy internetowe. Jak bezpiecznie robić przedświąteczne zakupy?

Przedświąteczny okres zakupowy to czas największej aktywności cyberprzestępców. Sięgają oni zarówno po sprawdzone i skuteczne metody ataków, jak i po nowe narzędzia. Analitycy z FortiGuard Labs firmy Fortinet przygotowali kilka porad, które mogą pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie gorączki świątecznych zakupów.

Jak rozwijają się zagrożenia związane z e-commerce?
Derek Manky: Z powodu pandemii użytkownicy w naturalny sposób zaczęli częściej korzystać z usług online, w tym zakupów. Od początku września, dzięki badaniom FortiGuard Labs, widzimy falę ataków na sektor e-commerce. W październiku zanotowaliśmy ponad miliard takich prób – niemal 140% więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem. Za cel obierani są kupujący, zaś jako narzędzie rozpoczęcia ataku służą phishing oraz fałszywe reklamy.
Jakie trendy zauważono w kontekście cyberataków ukierunkowanych na e-commerce?

Aamir Lakhani: Można odnieść wrażenie, że cały rok 2020 był jednym, nieustannym sezonem wyprzedaży. Ludzie czekają w wirtualnych kolejkach, wiele produktów szybko staje się niedostępnych, a strony internetowe działają wolniej ze względu na zwiększony ruch. Przestępcy wykorzystują ten stan rzeczy i nieustannie przeprowadzają próby ataków na kupujących online. Najpowszechniejsze metody to phishing, malware lub tzw. ataki „man-in-the-middle”, mające na celu przejęcie serwerów bezprzewodowych lub proxy. Hakerzy próbują kierować ruch internetowy w określone miejsca i przechwytywać transakcje. Na kradzież danych narażone są również firmy. Sezon świątecznych zakupów to zazwyczaj bardzo zyskowny okres dla sprzedawców detalicznych, ale cyberataki mogą to niestety zmienić.

Derek: Złośliwe oprogramowanie internetowe jest bardzo popularne w sezonie wyprzedaży. Cyberprzestępcy umieszczają niebezpieczne linki lub reklamy, aby odciągnąć kupujących od bezpiecznej witryny. Takie pułapki często pojawiają się pod postacią zachęcających promocji – to łatwa i dobrze sprawdzona metoda. Zauważyliśmy też większą liczbę ataków na routery oraz urządzenia IoT, ponieważ więcej osób korzysta obecnie z domowych sieci do pracy lub nauki. Napastnicy chcą uzyskać za ich pomocą dostęp do danych firmowych.

A to już wiesz?  Coraz drożej w sklepach spożywczych. Za grupę najtańszych produktów trzeba dziś zapłacić o ponad 8% więcej niż przed rokiem

Jakie porady macie dla klientów internetowych sklepów w sezonie świątecznym?
Aamir: Warto zwracać uwagę na strony, jakie się odwiedza. Tak jak w galeriach handlowych można zapomnieć się w zakupowym szale, tak w internecie można w pośpiechu nie zauważyć, że trafiło się na podejrzaną stronę. Nie ufaj od razu ofertom i promocjom, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe. Odwiedzaj sklepy internetowe, które dobrze znasz, bo zawsze będą bezpieczniejsze – osobiście staram się robić zakupy tylko na stronach znanych i zaufanych firm. Zainstaluj w swoim systemie dobre oprogramowanie zabezpieczające, które będzie wykrywać szkodliwe linki, próby phishingu i inne rodzaje ataków. Dobrze jest rozważyć bezpieczne metody płatności, np. niektóre banki zaczęły oferować opcję jednorazowych numerów kart płatniczych. Warto też odbyć szkolenie w zakresie świadomości o zagrożeniach IT, jeśli istnieje taka możliwość.

Derek: Zgadzam się, że świadomość ryzyka jest kluczowa. Wiele osób ma fałszywe poczucie bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Oprócz tego trzeba upewnić się, że wszystkie urządzenia mają zainstalowane aktualne oprogramowanie. Niebezpieczne jest też łączenie się z publiczną siecią Wi-Fi z urządzeń służbowych lub prywatnych – cyberprzestępcy mogą wykorzystywać fałszywe punkty dostępu, aby włamać się na komputer lub smartfon. W takich wypadkach przydaje się bezpieczne połączenie VPN. Przede wszystkim trzeba być jednak świadomym zagrożeń i metod ochrony przed nimi.
Co powinny robić firmy, aby w przyszłości chronić dane użytkowników?

Derek: Głównym powodem powtarzających się cyberataków są przestarzałe zabezpieczenia. Wciąż regularnie zauważamy błędne konfiguracje zasobów pamięci masowych i systemów dostępu do chmury publicznej. Niektóre firmy muszą zaktualizować swoje systemy, aby unikać ataków wykorzystujących luki w ich zabezpieczeniach. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to również stosunkowo łatwa i coraz powszechniej wykorzystywana przez firmy metoda ochrony ruchu w sieci.

A to już wiesz?  Coraz drożej w sklepach spożywczych. Za grupę najtańszych produktów trzeba dziś zapłacić o ponad 8% więcej niż przed rokiem

Aamir: Posiadanie aktualnej infrastruktury ma zdecydowanie duży wpływ na zabezpieczenia. Podczas aktualizowania stron internetowych często zwraca się uwagę na back-end, czyli np. bazy danych, ale nie elementy odpowiedzialne za sprzedaż, czyli przede wszystkim witrynę i mechanizm obsługi klienta. Systemy e-commerce są skomplikowane i mogą zawierać np. oprogramowanie lub moduły, które aktualizuje się osobno. Czasami można od razu uaktualnić cały pakiet aplikacji, ale kiedy indziej w ramach zarządzania trzeba sprawdzać poszczególne systemy, strony, bazy danych, moduły i inne oprogramowanie. W najlepszym przypadku trzeba tylko pobrać aktualizację dla plug-inu. W najgorszym można natrafić na spersonalizowany kod, zintegrowany z samym systemem, więc trudno jest przeprowadzić aktualizację. Nawet doświadczeni specjaliści ds. bezpieczeństwa mają czasem trudności z zabezpieczeniem wszystkich elementów bardziej skomplikowanych systemów, a bywa, że luki pozostają niezałatane przez bardzo długi czas. Napastnicy zdają sobie z tego sprawę, dlatego wracają do starych i sprawdzonych metod, które już wcześniej pozwalały im odnieść sukces.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy